Jak obudzić Środę
Magdalena Środa może być z siebie dumna. Dołączyła do zacnego grona umysłów akademickich, którym przyszło się zderzyć z kontrkulturowymi akcjami bezpośrednimi – mniejsza o to, czy organizowanymi przez lewaków czy prawaków. Spośród poprzedników profesor Środy warto wymienić chociażby Theodora Adorno. Ten czołowy filozof szkoły frankfurckiej, klasyk tak zwanej teorii krytycznej, został na jednym ze swoich wykładów zwyczajnie sterroryzowany (o czym możemy przeczytać chociażby w poprzednim wydaniu kwartalnika „Kronos").
Był gorący rok 1969, kiedy na Zachodzie trwała rewolta dzieci przeciwko rodzicom oskarżanym przez nie o to, że stoją na straży społeczeństwa represyjnego. To tacy myśliciele jak Adorno dostarczali zbuntowanej młodzieży aparatu pojęciowego, przy pomocy którego mogła ona interpretować rzeczywistość na nowo i formułować swoje rewolucyjne postulaty. Mowa w nich była o przezwyciężaniu pozostałości faszyzmu, objawiających się w tradycyjnym, patriarchalnym modelu rodziny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta