Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dialog techniczny pomoże zamawiającym i dostawcom z branży medycznej

06 marca 2013 | Prawo i praktyka | Aleksandra Kunkiel-Kryńska Marta Gadomska-Gołąb
dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska radca prawny w zespole prawa zamówień publicznych, kancelaria Wierzbowski Eversheds
źródło: Rzeczpospolita
dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska radca prawny w zespole prawa zamówień publicznych, kancelaria Wierzbowski Eversheds

Pozyskiwanie przez zamawiających informacji o oferowanych na rynku produktach jest niezbędnym elementem stworzenia odpowiedniego opisu przedmiotu zamówienia i sformułowania kryteriów oceny najkorzystniejszej oferty

Zakup produktów leczniczych i wyrobów medycznych należy do stałych wydatków podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Ograniczenia finansowe jednostek sektora ochrony zdrowia oraz wymóg należytego gospodarowania środkami publicznymi skłaniają te podmioty do racjonalizacji działań w zakresie zamówień publicznych poprzez wybór oferty, która będzie nie tylko korzystna ekonomicznie, ale także dopasowana do indywidualnych potrzeb konkretnego zamawiającego.

Najkorzystniejsza oferta, zwłaszcza w dynamicznym sektorze farmaceutycznym, nie zawsze jest równoznaczna z najtańszym z dostępnych rozwiązań. Wymaga to od zamawiających nie tylko wnikliwego porównania złożonych ofert, ale przede wszystkim uprzedniego uzyskania od potencjalnych wykonawców wiedzy na temat oferowanych przez nich rozwiązań.

Przydatna w tym zakresie może być instytucja dialogu technicznego, przyjęta w ramach nowelizacji ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa p.z.p.), która weszła w życie 20 lutego br.

Zamówienia w sektorze ochrony zdrowia, dotyczące produktów leczniczych lub sprzętu medycznego to obszar specyficzny dla obu stron – zamawiających, którymi są głównie szpitale, jak i wykonawców – dostawców szeroko rozumianych produktów medycznych.

Wiedza o tym, na co jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9479

Wydanie: 9479

Spis treści
Zamów abonament