Biznes w zawieszeniu, a zasiłek jest
Gdy przedsiębiorca zachoruje tuż po zadeklarowaniu czasowego wstrzymania prowadzenia biznesu, uzyska świadczenie z ZUS. Uprawnienie to może mu jednak odebrać prawo do emerytury, renty czy inny tytuł do opłacania składek
Jeżeli przedsiębiorca zachoruje w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i uzyska z tego tytułu prawo do zasiłku, to zaprzestanie prowadzenia działalności nie pozbawi go prawa do świadczenia, gdy nie zachodzą inne warunki wykluczające do niego prawo. Podobnie dzieje się w razie zawieszenia biznesu, bo wiąże się to z ustaniem tytułu do ubezpieczenia chorobowego.
-Prowadzę działalność gospodarczą od 2009 r. Od początku byłem zgłoszony do wszystkich ubezpieczeń, w tym do dobrowolnego chorobowego. Od 1 lutego br. zawiesiłem biznes na trzy miesiące (do 30 kwietnia br.). 12 lutego br. miałem wypadek samochodowy. Z tego powodu otrzymałem zwolnienie lekarskie na okres od 12 lutego do 25 marca br., które złożyłem w ZUS. Czy fakt, że zachorowałem w czasie zawieszenia działalności, oznacza, że nie uzyskam prawa do zasiłku? – pyta czytelnik.
Przedsiębiorca z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami od dnia rozpoczęcia do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który ją zawiesi na podstawie przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm., dalej ustawa o swobodzie). Tak wskazuje art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta