Zmiana warty w Pekinie
Przejmujące władzę nowe pokolenie przywódców Chin będzie musiało zmierzyć się z zagrożeniami, jakie przyniósł burzliwy rozwój i deficyt demokracji
Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych na rozpoczętej we wtorek dorocznej sesji zatwierdzi przekazanie władzy nowym przywódcom państwa pod kierownictwem Xi Jinpinga. To on zostanie prezydentem (a dokładniej przywódcą skupiającym w swoich rękach funkcje przewodniczącego Chińskiej Partii Komunistycznej i Centralnej Komisji Wojskowej). Decyzję w tej sprawie podjął już listopadowy zjazd KPCh.
Lista sukcesów
Najważniejszym punktem pierwszego dnia sesji było przemówienie ustępującego premiera Wen Jiabao. Jak można było się spodziewać, długo wymieniał wielkie osiągnięcia minionej dekady w Chinach. Trudno dyskutować z faktami: w tym czasie wybudowano 30 mln nowych domów, 19 700 km autostrad i ponad 600 tys. km dróg, a tempo wzrostu PKB oscylowało w granicach 8-10 proc.
Znacznie mniej miejsca poświęcił problemom stojącym przed Chinami, które wywołują dziś coraz więcej zaniepokojenia wśród ich mieszkańców i – co pokazał jesienny zjazd KPCh – są wyraźnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta