Emisji obligacji nie można utożsamiać z pożyczką
Różnice wynikające z zastosowania innych kursów walut w dniu wydania papierów wartościowych i w momencie ich wykupu nie stanowią ani kosztów, ani przychodów podatkowych
- Spółka podjęła uchwałę dotyczącą emisji obligacji w walucie polskiej, stanowiącej równowartość określonej kwoty wyrażonej w euro. W uchwale wskazano sposób przeliczania kwot w obcej walucie na złote. Przy wykupie obligacji podatnik dokonał zwrotu określonej kwoty w walucie polskiej, po zastosowaniu do przeliczenia kursu zgodnego z uchwałą, innego niż w dniu emisji obligacji. Czynność ta spowodowała powstanie różnic wartościowych pomiędzy kursem z emisji a kursem z wykupu. Czy spółka powinna rozpoznać przychód lub koszty uzyskania przychodów z tytułu różnic, powstających z uwagi na inny kurs z emisji obligacji waloryzowanej walutą obcą w stosunku do kursu z dnia wykupu? – pyta czytelnik.
Rozstrzygając przedstawione w pytaniu zagadnienie, należy sięgnąć do przepisów dotyczących pożyczek i kredytów waloryzowanych kursem waluty obcej.
Jeśli są waloryzowane
Zgodnie z ustawą o CIT, przychodami podatkowymi są przychody osiągnięte w związku ze zwrotem lub otrzymaniem pożyczki (kredytu), jeżeli pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, w przypadku gdy:
- pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wy- sokości wyższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwróconego kapitału a kwotą udzielonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta