Służbowy komputer pod lupą
Pracodawca może wprowadzić monitoring korzystania z Internetu i poczty elektroniczej w miejscu pracy, aby zabezpieczyć się przed wyciekiem ważnych dla niego informacji. O formie i zakresie kontroli musi uprzedzić zatrudnionych
W środowisku pracy używa się coraz więcej środków technologicznych. Z tego powodu bardziej powszechny staje się temat monitoringu korzystania z tych narzędzi i kontrowersji wywoływanych jego stosowaniem. Szczególnie delikatnym zagadnieniem jest kontrola pracownika pod kątem korzystania z Internetu oraz poczty elektronicznej z uwagi na ryzyko wkroczenia na teren chroniony prawem do prywatności. Jednak w niektórych strukturach taki nadzór wydaje się być niezbędny ze względu na szczególnie ważne informacje, których ryzyko wypłynięcia, tak duże przy dostępie do Internetu, byłoby brzemienne w skutkach.
Z poszanowaniem praw
Prywatność każdej osoby, jako jedno z najważniejszych uprawnień, chroniona jest przez wiele przepisów – poczynając od zasad konstytucyjnych, przez przepisy prawa cywilnego, pracy, ochrony danych osobowych i na regulacjach karnych kończąc.
Zgodność z prawem jest najważniejszą z przesłanek dopuszczalności wprowadzenia i stosowania monitoringu. Jednak w polskim prawie brakuje szczególnych regulacji dotyczących monitoringu pracowniczego. Z tego względu przy wprowadzaniu szczególnych technik kontroli poczynań zatrudnionych osób trzeba pozostawać w zgodzie z całym systemem prawnym dotyczącym ochrony prywatności pracownika. Innymi słowy należy zwrócić uwagę na szereg zasad konstytucyjnych, np. prawo do prywatności (art. 47...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta