Podatnik może sam skopiować akta
Organ podatkowy nie może odmówić stronie bieżącego dostępu do dokumentacji sprawy. Wyjątkiem są materiały, które zawierają informacje niejawne oraz te, które zostały wyłączone z kartoteki ze względu na interes publiczny
- Urząd skarbowy prowadzi wobec mojej spółki postępowanie podatkowe. Z ustnych zapewnień pracownic organu wynika, że postępowanie ma się zakończyć w niedługim czasie. Nie otrzymałem jeszcze żadnej pisemnej informacji w tej sprawie. W chwili obecnej, jeszcze przed wydaniem decyzji przez urząd, chciałbym zerknąć, co dokładnie znajduje się w aktach tego postępowania. Czy mam prawo do zajrzenia w moje akta, mimo że postępowanie jest jeszcze w fazie rozwojowej? Czy będę mógł skopiować te dokumenty swoim aparatem cyfrowym? –pyta czytelnik.
Pytanie czytelnika dotyczy kwestii udostępnienia akt sprawy w trakcie postępowania podatkowego. Należy tu mieć na uwadze zasady postępowania podatkowego, a mianowicie zasadę względnej jawności postępowania oraz zasadę czynnego udziału stron w postępowaniu.
Mowa tu o względnej jawności, gdyż chodzi tu o jawność wyłącznie wobec stron postępowania (wyrok WSA w Warszawie z 24 września 2012 r., III SA/ Wa 3281/11). Zasady te gwarantują zapewnienie nieograniczonego i czynnego udziału strony w każdym stadium postępowania podatkowego, poprzez udostępnianie jej akt tego postępowania.
Taka możliwość pomaga stronie w należytym ustosunkowaniu się do bardzo obszernego materiału dowodowego.
Notatki, kopie, odpisy...
Zgodnie z art. 178 ordynacji podatkowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta