Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy przedsiębiorca przenosi swoje prawa lub obowiązki umowne na inny podmiot

06 marca 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Sander Łukasz Wydra

W następstwie cesji nie zachodzi zmiana po stronie dłużnika, nadal pozostaje on ten sam. Zmienia się natomiast osoba wierzyciela. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku przejęcia długu przez osobę trzecią

W obrocie gospodarczym często dochodzi do przekształceń danego przedsiębiorstwa w inne. Zasadniczo, ma miejsce wtedy sukcesja praw i obowiązków wynikających z umów zawartych przez przekształcany podmiot na rzecz nowego podmiotu. Sukcesja taka, zwana uniwersalną, nie wymaga odrębnego aktu woli przedsiębiorcy, gdyż następuje automatycznie, na podstawie stosownych przepisów np. kodeksu spółek handlowych.

Inaczej rysuje się kwestia przeniesienia umownych praw i obowiązków, gdy w chwili przeniesienia praw i obowiązków istnieją odrębne od siebie podmioty – zarówno przedsiębiorca przenoszący prawa i obowiązki oraz przedsiębiorca, który je nabywa. Przeniesienie praw (wierzytelności) z umów handlowych na inny podmiot odbywa się w drodze przelewu (cesji) na podstawie art. 509 kodeksu cywilnego. Z kolei, przeniesienie na innego przedsiębiorcę obowiązków wynikających z umów handlowych odbywa się w oparciu o dyspozycję art. 519 k.c. (przejęcie długu).

Czynności takie są względnie proste jedynie z pozoru. Obserwacja praktyk rynkowych skłania do konstatacji, że w codziennym obrocie gospodarczym dochodzi do nieprawidłowości przy przenoszeniu praw i obowiązków z umów handlowych. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jaka jest granica

Istotą dwustronnych stosunków cywilnoprawnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9479

Wydanie: 9479

Spis treści
Zamów abonament