Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile zapłacić za delegację na przełomie lutego i marca 2013 r.

06 marca 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Nowe przepisy dotyczące podróży służbowych nie zawierają regulacji przejściowych odnoszących się do wyjazdów trwających w dniu wejścia ich w życie. Stosowanie nowych stawek za okresy wsteczne będzie oznaczało konieczność odprowadzenia składek i podatku od nadwyżki

Po latach prób zmiany przepisów o podróżach służbowych jest w końcu efekt finalny w postaci rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167, dalej rozporządzenie), które obowiązuje od 1 marca 2013 r.

Największą zmianą jest oczywiście podniesienie wysokości diet krajowych i zagranicznych, co przekłada się też na wzrost wartości innych świadczeń z tytułu delegacji, określonych jako procent diety. Nie są to jednak duże różnice, gdyż dieta krajowa wzrosła z 23 do 30 zł, a w przypadku podróży zagranicznych wzrost wysokości diet w przypadku państw UE nie przekracza 10 euro.

Za mało informacji

Istotną wadą tej regulacji jest całkowity brak przepisów przejściowych, które rozstrzygałyby kolizję starych i nowych przepisów w przypadku podróży trwających na przełomie lutego i marca 2013 r.

W związku z tym wydaje się, że delegacje trwające w momencie zmiany przepisów trzeba rozliczać dzieląc je na dwa niezależne od siebie odcinki. Dla fragmentu podróży przypadającej w lutym właściwe będą dotychczasowe zasady i stawki, a dla części przypadającej na marzec – wskaźniki wprowadzone nowymi przepisami....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9479

Wydanie: 9479

Spis treści
Zamów abonament