Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brakuje akceptacji uprawnionego

06 marca 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Sander Łukasz Wydra

Cesja i przejęcie długu nie są bezwarunkowe

Cesja nie zawsze jest „bezwarunkową" czynnością prawną. W stosunkach handlowych dopuszczalność cesji jest uzależniona od właściwości zobowiązania (część doktryny wskazuje m.in. na zakaz cesji wierzytelności z umowy przedwstępnej), ustawy (np. zakaz zbywania prawa odkupu bądź pierwokupu) bądź zastrzeżenia umownego.

Należy podkreślić, że dokonanie cesji wbrew ustawowemu zakazowi, czy sprzecznej z właściwością zobowiązania musi skutkować bezwzględną nieważnością takiego przelewu.

Przepisy o cesji dopuszczają jej uzależnienie od zgody dłużnika. Sankcja za brak takiej zgody jest jednak zgoła inna, mianowicie, cesja pomimo braku zgody nie jest automatycznie nieważna, lecz jej skuteczność zależy od zachowania się dłużnika. Jest to przypadek tzw. bezskuteczności zawieszonej, która trwa do momentu wyrażenia przez dłużnika zgody na przelew (postanowienie SA w Katowicach z 25 października 2012 r., V ACz 810/12). Dłużnik może wyrazić taką zgodę już po dokonaniu cesji i potwierdzenie dokonane w takim momencie wywołuje skutki z mocą wsteczną.

Inaczej w razie przejęcia długu. Tu, zgoda (wierzyciela albo dłużnika) wymagana jest zawsze. Brak zgody wierzyciela bądź dłużnika spowoduje, że czynność przejęcia długu będzie bezskuteczna tak długo jak owa zgoda nie zostanie wyrażona. Może ona wywołać skutki z mocą wsteczną (wyrok SN z 12 października 2005 r., III CK 90/05). Zgodnie z art. 522 k.c., zgoda taka musi zostać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9479

Wydanie: 9479

Spis treści
Zamów abonament