Jakie obowiązki ma firma biorąca w leasing urządzenie z zagranicy
Przedsiębiorca korzystający z maszyny przemysłowej na podstawie umowy zawartej z kontrahentem spoza kraju może mieć obowiązek pobrania podatku u źródła
Zawarcie umowy leasingu z podmiotem zagranicznym może rodzić dla leasingobiorcy obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego. Przedmiotem artykułu jest opisanie zagadnień budzących najczęstsze wątpliwości płatników podatku.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników nieposiadających w Polsce siedziby lub zarządu przychodów za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego – ustala się w wysokości 20 proc. przychodów. W przepisie tym wyjaśnienia wymaga kilka elementów.
Po pierwsze: kto płaci
Zryczałtowany podatek dochodowy obciąża podatników podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli tych, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu. Podatek pobierany jest przez płatnika. W przypadku zawarcia z takim podmiotem umowy leasingu, płatnikiem jest leasingobiorca (osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub będąca przedsiębiorcą osoba fizyczna). Jeżeli leasingobiorcą jest osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to w rozliczeniu podatkowym nie występuje funkcja płatnika. W tym przypadku formalnie obowiązek rozliczenia podatku ciąży na zagranicznym podatniku.
Inaczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta