Wielki spór, gdy zjednoczy się dziesięciu gniewnych
Nawet gdy pracodawca nie płaci pensji, załoga nie może wystąpić z grupowym pozwem przeciwko niemu. A to dlatego, że tylko określone sprawy mają szansę być rozpatrzone w takim trybie
Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (DzU z 2010 r. nr 7, poz. 44, dalej ustawa) wprowadziła możliwość dochodzenia roszczeń przez większą liczbę osób. Aby wystąpić na drogę postępowania sądowego w grupie, musi zjednoczyć się przynajmniej 10 osób, mających roszczenia jednego rodzaju, oparte na takiej samej lub nawet tej samej podstawie faktycznej.
Pierwotnie ustawa miała odnosić się do wszelkich sporów, ale w toku jej uchwalania wprowadzono poprawkę, która ograniczyła możliwość zbiorowego pozywania do następujących rodzajów spraw:
- ochrona praw konsumentów,
- odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz
- czyny niedozwolone.
Dodatkowo wyłączono dopuszczalność wnoszenia pozwów dotyczących ochrony dóbr osobistych.
Co dla załogi
W obecnym brzmieniu ustawa pozwala pracownikom wystąpić przeciwko pracodawcy jedynie z roszczeniem z tytułu czynów niedozwolonych. Są to zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta