Wolne na szukanie pracy to prawo, z którego można skorzystać na siłę
Podczas okresu wypowiedzenia zwalniany może żądać dwóch lub trzech dni wolnych na poszukiwanie nowego etatu. Jeśli pracodawca się temu sprzeciwia, dopuszcza się samowolne skorzystanie z tego uprawnienia
Otrzymanie wymówienia to nie tylko zapowiedź końca dotychczasowego zatrudnienia, ale z reguły też początek poszukiwań nowego. Czas dzielący otrzymanie decyzji o zwolnieniu zależy od rodzaju umowy i stażu pracy.
Wynosi od trzech dni roboczych przy umowie na zastępstwo (art. 331 k.p.) do trzech miesięcy przy angażu na czas nieokreślony trwającym powyżej trzech lat (art. 36 § 1 k.p.).
W zależności od momentu doręczenia oświadczenia o zakończeniu współpracy czasu pozostałego do jej finiszu może być więcej. Zazwyczaj podczas wymówienia pracownik wykonuje dotychczasowe zadania. Pracodawca może go jednak zwolnić z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zgodzić się na urlop wypoczynkowy czy wręcz zobowiązać do wykorzystania wakacji (art. 1671 k.p.).
Ważny tryb rozstania
Niezależnie od tego podwładnemu przysługuje odpłatne wolne na poszukiwanie kolejnego etatu. Są to dwa dni robocze – gdy wymówienie trwa dwa tygodnie lub jeden miesiąc albo trzy dni robocze – gdy jest to okres trzymiesięczny (art. 37 k.p.). Oznacza to, że nie otrzyma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta