Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żądania wierzyciela nie zawsze są uzasadnione

16 kwietnia 2013 | Postępowanie egzekucyjne | Arkadiusz Jaraszek

Jeżeli roszczenie się przedawniło lub częściowo zostało zapłacone, można wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne. Wnosi się je do sądu, w którym prowadzona jest egzekucja.

Zatory płatnicze są jedną z największych bolączek przedsiębiorców. Aż 85 proc. z nich uważa, że utrudniają im one prowadzenie biznesu. Dane te pokazują, jak wiele firm ma problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, a przez to naraża się na postępowania sądowe i w dalszej konsekwencji egzekucję komorniczą.

Często zdarza się jednak, że do komornika zgłaszane są roszczenia, których firma nie powinna płacić, gdyż są one przedawnione lub zostały już uregulowane. W takich sytuacjach pojawia się pytanie, czy pomimo prawomocnego wyroku sądu i wszczętej już egzekucji przedsiębiorca może się bronić, czy też musi zapłacić należność.

Kontrola tytułu wykonawczego

Dłużnik, przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja, powinien bronić swoich racji, wytaczając powództwo przeciwegzekucyjne. Służy ono pozbawieniu tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo jego ograniczeniu. Wytoczenie takiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9513

Wydanie: 9513

Spis treści
Zamów abonament