Dobry sposób na przestępcę
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać system dozoru elektronicznego także jako środek zabezpieczający po wykonaniu kary pozbawienia wolności wobec sprawców nadal stwarzających zagrożenie dla społeczeństwa? – pisze prawnik
Rządowy projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw z 28. stycznia 2013 r. wprowadza nowy środek zabezpieczający w postaci elektronicznej kontroli miejsca pobytu. Zgodnie z proponowanym art. 98a § 1 kk sąd może orzec w stosunku do sprawcy, o którym mowa w art. 94, art. 95 lub art. 95a § 1, dozór policji lub elektroniczną kontrolę miejsca pobytu (dalej e.k.m.p.) tytułem środka zabezpieczającego, jeżeli jest to konieczne ze względu na potrzebę ochrony porządku prawnego. § 2 stanowi, że e.k.m.p. orzeka się na czas nie przekraczający 5 lat, a § 4 uzależnia jej orzeczenie od warunków technicznych. Według art. 99a kk środek ten orzeka się nie później niż przed zakończeniem odbywania kary przez sprawcę, a jeśli wobec sprawcy orzeczono umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym – przed zwolnieniem z tego zakładu.
Nowe możliwości
W uzasadnieniu projektu wskazuje się na potrzebę wprowadzenia do prawa polskiego możliwości orzekania środka leczniczo-izolacyjnego o charakterze administracyjnym w stosunku do sprawców przestępstw, którzy z powodu zaburzonej psychiki mogą ponownie popełnić przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, rozwojowi seksualnemu małoletnich lub wolności seksualnej.
Fikcja resocjalizacji nakazuje poszukiwać innych sposobów oddziaływania na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta