Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są reguły aktualizacji opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste

16 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Bernatowicz Klaudia Szkodzińska

Użytkownik gruntu, który nie zgadza się ze zwiększoną opłatą, ma możliwość sprzeciwienia się jej

Właściciele nieruchomości mają prawo do podnoszenia opłat z tytułu korzystania z prawa użytkowania wieczystego. W celu podniesienia opłaty właściciel wypowiada dotychczasową wysokość opłaty i oferuje nową, którą użytkownik wieczysty powinien uiścić do końca marca następnego roku.

Proponowane przez właściciela nieruchomości stawki są często kilkakrotnie wyższe od dotychczas obowiązujących. Przepisy umożliwiają jednak użytkownikowi wieczystemu, który nie zgadza się z aktualizacją opłaty lub jej wysokością, sprzeciwienie się podwyżkom.

Nie o wszystkim decyduje wola

Aktualizacja opłaty nie zależy wyłącznie od woli właściciela nieruchomości. Przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.) regulują przypadki, w których możliwe jest dokonanie takiego podwyższenia. Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadziła istotną zmianę treści art. 77 ust. 1 u.g.n., w zakresie dopuszczalnej częstotliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9513

Wydanie: 9513

Spis treści
Zamów abonament