Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gry zbrojeniowe

16 kwietnia 2013 | Publicystyka, Opinie | Ludwik Dorn
Baterie rakiet Patriot stacjonujące  w Morągu
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Baterie rakiet Patriot stacjonujące w Morągu

Jeśli chodzi o program modernizacji naszego wojska, możemy się spodziewać kampanii manipulowania opinią publiczną w Polsce, prób docierania 
do elity politycznej z obozu władzy oraz opozycji 
z propozycjami nie do odrzucenia – twierdzi poseł Solidarnej Polski

Na rynku zbrojeniowym panuje obecnie posucha. W związku z kryzysem gospodarczym i finansowym państwa tną budżety obronne. Skoro raptownie zmniejsza się popyt, nasila się konkurencja między koncernami zbrojeniowymi. A za tymi koncernami stają rządy.

Tłusty kąsek

Budżet przyjętego przez Polskę programu modernizacji Sił Zbrojnych w latach 2013–2022 wynosi 130 mld złotych. Z tego około 20 mld ma być przeznaczonych na obronę powietrzną, a przede wszystkim na system antyrakietowy. To naprawdę bardzo tłusty kąsek w okresie chronicznego głodu. Polskie priorytety, jeśli chodzi o program modernizacji, wydają się oczywiste. Po pierwsze zaspokojone muszą być na najwyższym możliwym poziomie nasze potrzeby obronne. Po drugie, jak największa część środków finansowych powinna być skierowana do producentów krajowych, ale oczywiście bez żadnego uszczerbku dla priorytetu pierwszego.

Posiadamy radary na światowym poziomie, ale nie mamy technologii umożliwiających zbudowanie skutecznej rakiety przeciwlotniczej

Dla producentów zagranicznych ważne jest co innego. Nasze potrzeby obronne niewiele ich obchodzą – to nasza, a nie ich sprawa. Poza tym oni chcieliby na polskim programie modernizacji zyskać jak najwięcej, także kosztem polskich producentów.

Kampania nacisków

Nie należy się za to obrażać, ale trzeba o tym stale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9513

Wydanie: 9513

Spis treści
Zamów abonament