Warto rozważyć układ z wierzycielami
We wniosku o ogłoszenie upadości układowej dłużnik musi wskazać, jak zamierza zrestrukturyzować swoje zadłużenie. Może to zrobić np. poprzez odroczenie wykonania zobowiązań lub częściową redukcję
Firma, która ma wielu wierzycieli i nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań, nie musi narażać się na egzekucję komorniczą i ogłaszać upadłości. Jeżeli jej przedstawiciele chcą ją uratować, to powinni rozważyć tzw. upadłość układową.
Zawarcie układu z wierzycielami pozwoli firmie na zrestrukturyzowanie i powrót do normalnego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać, że upadłość układowa może zostać ogłoszona, gdy zostanie uprawdopodobnione, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu niż po przeprowadzeniu postępowania obejmującego likwidację majątku dłużnika.
Podmioty uprawnione do działania
Pierwszym krokiem dłużnika do wszczęcia postępowania, jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości układowej. Powinien to zrobić w terminie dwóch tygodni od dnia wystąpienia przesłanki do ogłoszenia upadłości – gdy dłużnik stał się niewypłacalny. Wniosek o ogłoszenie upadłości układowej może złożyć nie tylko dłużnik, ale takżę każdy z jego wierzycieli.
Uprawnienie takie przysługuje również m.in. wspólnikowi spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta