Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Schamienie na szaniec

20 kwietnia 2013 | Plus Minus | Piotr Kobalczyk
autor zdjęcia: Rafał Milach
źródło: Forum
Wystawa fotografii polskiej XXI wieku w CSW, czerwiec 2008 r. Elżbieta Janicka przygotowuje ekspozycję swoich prac z cyklu „Miejsce nieparzyste”: sześć wielkoformatowych fotografii powietrza w sześciu obozach zagłady
autor zdjęcia: Jan Rolke
źródło: Forum
Wystawa fotografii polskiej XXI wieku w CSW, czerwiec 2008 r. Elżbieta Janicka przygotowuje ekspozycję swoich prac z cyklu „Miejsce nieparzyste”: sześć wielkoformatowych fotografii powietrza w sześciu obozach zagłady
Krzyż na skwerze ks. Popiełuszki,  o którym Elżbieta Janicka pisze: „Krzyż.  A na krzyżu słodki, aryjski Pan Jezus.  Od Żydów ukrzyżowany„.
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Krzyż na skwerze ks. Popiełuszki, o którym Elżbieta Janicka pisze: „Krzyż. A na krzyżu słodki, aryjski Pan Jezus. Od Żydów ukrzyżowany„.

Elżbieta Janicka, dekonstruktorka powstańczych mitów, pisała, 
że oddychamy powietrzem, 
w którym 
czuje się nienawiść. Paradoksalnie – największa chmura nienawiści wisi nad jej własnym biurkiem

Znany publicysta Jan Pospieszalski jeżdżąc po kraju pokusił się kiedyś o eksperyment – z czego zdał niedawno relację w tygodniku „Sieci" i na portalu wpolityce.pl. Zadawał studentom i licealistom pytania o wydarzenia grudniowe. „Niemal w stu procentach przypadków odpowiedzią było wzruszenie ramion" – wskazuje Pospieszalski, dodając przy tym, że dla odmiany ponad połowa pytanych wiedziała, co to zbrodnia w Jedwabnem. Poznański czerwiec też większości nic nie mówił, w przeciwieństwie do pogromu kieleckiego, bo o nim wielu słyszało.

I wtedy publicysta zaproponował: „Zróbmy zamianę. Powiedzmy: masakra gdańska i jedwabnieński lipiec. Powiedzmy: zbrodnia poznańska i kielecki lipiec". – To robiło na ludziach wrażenie – skwitował, wskazując, jak za pomocą języka można manipulować pamięcią.

Pospieszalski nie ma wątpliwości, że to pokazuje, „jak w pewnych przypadkach ktoś zadbał, żeby ocena moralna wydarzeń była podkreślana takimi słowami jak zbrodnia czy pogrom, a w innych – żeby tragiczne wydarzenia eufemistycznie powiązać z nazwami miesięcy".

Ów proceder jest twórczo rozwijany przez postępowe środowiska naukowe, bo najwyraźniej nie ma takiej granicy, której nie mogłyby przekroczyć, żeby tylko rozprawić się z polskimi „antysemitami". Albo „homofobami". Albo katolikami. Albo patriotami i ich narodowymi mitami. A najlepiej ze wszystkimi naraz....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9517

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament