O inteligencji
Mity i tabu są od zawsze silnie ze sobą związane. Prawie jak jajko i kura – i dlatego dyskusje w kwestii tego, które z nich było pierwotne, nie są specjalnie odkrywcze. Istnieją mity i tabu wielowiekowe, i mocno zakorzenione w kulturach, powstają jednak również nowe, testowane w marszu, czasem niezbyt odróżnialne od mody, często szerzące się jak wirusy, zwłaszcza za pomocą Internetu.
Tabu jako „głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy, którego złamanie powoduje spontaniczną i niejednokrotnie gwałtowną reakcję ze strony ogółu" (wszystkie cytaty w tym tekście pochodzą z polskiego hasła w Wikipedii) jest w dzisiejszym świecie często odrzucane, nawet jeśli sprawdziło się przez wiele wieków naszej cywilizacji i w tej czy innej formie istniało w innych. Nie mam nawet na myśli tabu natury seksualnej, lecz raczej tak proste jak kradzież czy kłamstwo. Nie mam też na myśli kłamstw politycznych, kradzieży własności społecznej po upadku komunizmu czy rozboju. Idzie mi o proste kłamstwa: przesadne autoreklamowanie się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta