Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kusząca Ameryka

24 kwietnia 2013 | Lista 500 | Adam Roguski Tomasz Furman Dariusz Wolak
źródło: Rzeczpospolita

Już na 45–50 mld dol. można szacować skumulowaną wartość inwestycji poza krajem dokonanych przez polskie przedsiębiorstwa w ciągu nieco ponad dekady.

Inwestycją zagraniczną o rekordowej wartości jest przejęcie koncernu Quadra FNX przez KGHM na przełomie 2011 i 2012 r. Polska Miedź wydała na zakup 100 proc. akcji notowanego w Toronto koncernu 2,83 mld dol. amerykańskich, czyli ponad 9,1 mld zł.

Wcześniej obecność lubińskiej firmy na świecie była ograniczona do projektu budowy kopalni w Kanadzie, koncesji na poszukiwania w Saksonii. W latach 90. spółka poniosła kosztowną porażkę w Kongo.

Dzięki akwizycji Quadry KGHM uzyskał dostęp do działających kopalni w Chile, Kanadzie i USA, a co najważniejsze, do dwóch kluczowych złóż: Sierra Gorda w Chile oraz Victoria w Kanadzie. To właśnie przegrany wyścig o dostęp do projektu w Chile – japoński koncern Sumitomo uzyskał 45 proc. w joint-venture – skłonił KGHM do sięgniecie po całą Quadrę.

Zakup pozwoli KGHM na utrzymanie pozycji w pierwszej dziesiątce największych producentów miedzi oraz znaczne obniżenie kosztów produkcji (niskokosztowa odkrywka w Sierra Gorda zniweluje drogie w eksploatacji kopalnie w Polsce).

Do niedawna największą inwestycją zagraniczną mógł się poszczycić PKN Orlen. Koncern w 2007 r. za ponad 2,3 mld dol. kupił większościowy pakiet litewskiej rafinerii Możejki od rosyjskiego Jukosu i rządu Litwy. Wielu ekspertów wyznaczoną cenę uznało za wygórowaną. Jednym z czynników, który zdecydował o sfinalizowaniu umowy, były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9520

Spis treści
Zamów abonament