Zamawiający może ułatwić sobie życie w planowanych czynnościach
Udział potencjalnego wykonawcy w dialogu technicznym nie powinien stawiać go w uprzywilejowanej pozycji w postępowaniu o udzielenie zamówienia
Nowelizacją ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.), która weszła w życie 20 lutego 2013 r., dodano do ustawy m.in. przepisy regulujące zasady korzystania przez zamawiającego z dialogu technicznego. Może on się okazać dla zamawiających pomocny przy organizowaniu i przeprowadzaniu postępowań o udzielenie zamówienia.
Ważny cel
Dla określenia celu dialogu technicznego odwołać się należy do art. 31a ust. 1 p.z.p. Zgodnie z nim zamawiający, przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, może przeprowadzić dialog techniczny, zwracając się o doradztwo lub udzielenie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub określenia warunków umowy.
Oznacza to zatem, że podstawową funkcją dialogu technicznego jest ułatwienie zamawiającemu zorganizowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia. W szczególności zaś polegać to ma na doradztwie lub udzieleniu informacji zamawiającemu w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji lub określenia warunków umowy.
Tak więc dialog techniczny będzie miał praktyczne zastosowanie, zwłaszcza do planowanych postępowań o udzielnie zamówienia, w których zamawiający może mieć problemy z przygotowaniem lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta