Czy płatnik musi pilnować limitu?
Resort finansów uważa, że po przekroczeniu rocznego limitu kosztów autorskich płatnik obowiązany jest zaniechać potrącania kosztów, obliczając zaliczkę na podatek. To kontrowersyjny pogląd – twierdzi doradca podatkowy.
Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej „RZ" (Przemysław Wojtasik, „Koniec z przywilejem po przekroczeniu limitu", „Rzeczpospolita" z 17 kwietnia 2013 r.) przedstawiło pogląd, iż po przekroczeniu rocznego limitu kosztów autorskich (42.764 zł w 2013 r.) płatnik obowiązany jest zaniechać potrącania kosztów obliczając zaliczkę na podatek.
Pogląd ten jest co najmniej kontrowersyjny w świetle przepisów PIT. Art. 22 ust. 9a PIT stanowi, że „W roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1–3, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej". Treść przepisu odnosi się do rozliczenia „w roku podatkowym", każda z zaliczek jest zaś obliczana niezależnie (liniowo) za miesiąc jej wypłacenia. W szczególności nie ma tu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta