Kiedy trzeba złożyć ORD-W1
Gdy firma z zagranicy wypłaci nierezydentowi wyna-grodzenie za świadczenie usług na rzecz polskiej spółki, może się zdarzyć, że ta ostatnia będzie musiała przeslać organowi podatkowemu informację o przekazanych kwotach
- W naszej spółce członkiem zarządu jest pracownik naszej spółki matki, mającej siedzibę w Szwajcarii. Zostaje on oddelegowany przez spółkę matkę do pełnienia u nas tej funkcji. Członek zarządu będący rezydentem szwajcarskim przyjeżdża do Polski tylko co kilka tygodni na posiedzenia zarządu (jego łączny pobyt w Polsce nie przekroczy 183 dni w roku). Spółka nie płaci mu z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, uiszczamy jednak opłatę za czynności zarządcze na rzecz spółki-matki. Czy w takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do składania formularza ORD-W1? – pyta czytelnik.
Formularz ORD-W1 to informacja o wynagrodzeniach wypłacanych przez podmiot będący nierezydentem osobom fizycznym będącym nierezydentami za świadczenie na rzecz rezydenta usług (wykonania pracy).
Co mówi przepis
Zgodnie z art. 82a § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), dla wystąpienia obowiązku składania formularza ORD-W1 muszą być spełnione łącznie dwa warunki:
a) w związku z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta