Nie każdy przepłacony czynsz musi być zafakturowany
Jeśli w umowie najmu nie zastrzeżono, że wpłata za lokal przekraczająca kwotę ustaloną przez strony jest nadpłatą, taką wcześniej uiszczoną sumę należy opodatkować. Tak jest obecnie. Od 1 stycznia 2014 r. nie będzie takiej konieczności
- 4 kwietnia 2013 r. wynajmujący wystawił najemcy fakturę za czynsz należny za lokal użytkowy (niemieszkalny) za marzec z terminem płatności do 15 kwietnia – zgodnie z umową najmu. Najemca zapłacił należny czynsz 15 kwietnia. Ale nie tylko za kwiecień, lecz również za maj.
Czy zatem zarówno od otrzymanego czynszu za kwiecień, jak i za maj, tj. również od przedpłaty za kolejny miesiąc, należy zadeklarować VAT według stawki 23 proc. już w deklaracji VAT-7 za kwiecień, czyli w momencie wpływu całej gotówki?
Czy raczej należy rozliczyć VAT odrębnie od każdego czynszu należnego co miesiąc w ustalonym terminie jego płatności, a nie od faktycznej wysokości jego zapłaty? Czy można nie brać pod uwagę wcześniejszej wpłaty i rozliczyć VAT od czynszu zgodnie terminami jego płatności, czyli odrębnie za kwiecień i odrębnie za maj? – pyta czytelnik.
Brak w umowie zastrzeżenia, że każda wpłata czynszu przekraczająca kwotę należną ustaloną w umowie, jest nadpłatą, oznacza, że przy rozliczaniu VAT za najem trzeba brać pod uwagę wcześniejszą wpłatę czynszu. Nadpłata bowiem to nie to samo co zaliczka czy przedpłata (por. słownikowe znaczenia tych pojęć). Oznacza to, że od nadpłat nie trzeba deklarować VAT na identycznych zasadach, co od zaliczek.
Skoro jednak takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta