Nie każdy dzień zwłoki obniży zasiłek
Gdy chory nie dotrzyma terminu na dostarczenie zwolnienia lekarskiego, otrzyma świadczenie obcięte o 25 proc. Tej kary nie uda się zastosować, gdy niezdolność do pracy trwa krócej niż osiem dni
- Nasz pracownik często choruje. W kwietniu dostarczył zwolnienie lekarskie na 20 dni (od 5 do 24). Lekarz wystawił je 5 kwietnia, a dotarło do zakładu pocztą dopiero 17 kwietnia. Za okres nieobecności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe jeszcze za 9 dni (od 5 do 13 kwietnia), a za resztę już zasiłek chorobowy. Zakład ma uprawnienia do wypłaty zasiłków. Jak prawidłowo liczyć termin obowiązujący pracownika do złożenia ZUS ZLA? Jak powinniśmy postąpić przy obniżeniu świadczenia o 25 proc. – czy obniżyć również wynagrodzenie chorobowe? Pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie – 1600 zł. – pyta czytelniczka.
Wysokość zasiłku należy obniżyć o 25 proc. za okres od 14 kwietnia do dnia dostarczenia zaświadczenia. Skoro dotarło drogą pocztową, za dzień jego doręczenia należy uznać datę widniejącą na stemplu pocztowym, a nie datę faktycznego odebrania przesyłki przez pracodawcę (np. gdy urząd pocztowy podbił list 16 kwietnia, a pracodawca otrzymał go 17 kwietnia). W analizowanym przypadku trzeba obniżyć zasiłek za okres od 14 do 16 lub 17 kwietnia. Nie można okroić wysokości wynagrodzenia chorobowego.
Tydzień na przesyłkę
W razie choroby pracownikowi przysługuje najpierw wynagrodzenie chorobowe płatne przez pracodawcę i z jego funduszy, a po wyczerpaniu okresu tak opłacanego – zasiłek chorobowy. Płatnikiem zasiłku w danym roku kalendarzowym jest albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta