Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stanowisko stanowisku nierówne

24 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka
 Izabela  Dziubak aplikant radcowski  w Wojewódka  i Wspólnicy Sp.k.
źródło: Rzeczpospolita
Izabela Dziubak aplikant radcowski w Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.

Udowadniając wysokość wynagrodzenia, które ma wpływ na wymiar świadczenia emerytalnego, ubezpieczony może skorzystać z wszelkich środków dowodowych. Jednak samo powoływanie się na tożsamość stanowiska z innym pracownikiem może okazać się niewystarczające dla ustalenia spornej wysokości wynagrodzenia

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 22 stycznia 2013 r. (III AUa 1244/12).

Ubezpieczony domagał się od ZUS przeliczenia podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zeznań świadków pracujących na tym samym kutrze, za okres 1976 – 1985. Decyzją z 6 lutego 2012 r. ZUS odmówił tego przeliczenia, w związku z czym ubezpieczony wniósł odwołanie do sądu.

Sąd pierwszej instancji (Sąd Okręgowy w Słupsku) wyrokiem z 23 maja 2012 r. oddalił odwołanie ubezpieczonego. Sporną okolicznością pozostawała wysokość wynagrodzenia ubezpieczonego, które składało się z wynagrodzenia zasadniczego określonego stawką osobistego zaszeregowania, dodatku stażowego, nagrody rocznej oraz partu rybnego – określanego procentowo od wartości połowu i wypłacanego po zakończeniu połowów miesięcznie.

Dla rozstrzygnięcia sprawy kluczowe było określenie wysokości właśnie partu rybnego wypłacanego ubezpieczonemu, który domagał się przyjęcia do obliczenia wysokości jego emerytury zarobków uzyskiwanych w latach 1976-1979 przez innego pracownika zajmującego równorzędne stanowisko (kierownik maszynowni), lecz na innym kutrze. Świadkowie potwierdzili, że wysokość partu rybnego dla tego stanowiska na obu kutrach wynosiła ok. 8 proc. wartości złowionej ryby....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9520

Spis treści
Zamów abonament