Przejęcie firmy (nie)koniecznie z radą pracowników
W przypadku przejścia zakładu pracy w trybie art. 231 kodeksu pracy nie dochodzi do ustania działalności rady pracowników przejmowanego zakładu pracy. Funkcjonuje ona dalej u nowego pracodawcy. W sytuacji połączenia się zakładów u nowego pracodawcy mogą działać równocześnie nawet dwie rady pracowników do czasu zakończenia ich kadencji
Tak wskazała Państwowa Inspekcja Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie Oddział w Krośnie w piśmie z 22 marca 2013 roku (OK. – 4560 – Sp 13/2013).
W tej sprawie doszło do połączenia w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych sześciu spółek. Pięć z nich przeniosło cały majątek bez podwyższania kapitału zakładowego i zmieniło statut na szóstą spółkę przejmującą.
W rozumieniu przepisów prawa pracy było to przejście pracowników w trybie art. 231 kodeksu pracy. Wszystkie przejmowane spółki były pracodawcami zatrudniającymi powyżej 50 pracowników. W każdej z przejmowanych spółek na dzień połączenia działały rady pracowników, ale takiego organu nie było w spółce przejmującej. Po dniu połączenia powstał jeden pracodawca w rozumieniu przepisów k.p.
Po połączeniu pracodawca poinformował dotychczasowe rady pracowników, że nie mogą kontynuować działalności i poinformował pracowników połączonych spółek o prawie wyboru nowej rady pod warunkiem, że zostanie zgłoszony stosowny wniosek przez grupę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta