Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mała, blada – na scenie zakwitałam

01 czerwca 2013 | Kultura | Jacek Cieślak
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Anna Polony, wybitna aktorka, reżyserka, o emocjonującym graniu spektakli na żywo, 
honorariach w czasach PRL 
i bolesnym kapitalizmie.

Rz: Zastrzegła pani, że już nie chce rozmawiać o Starym Teatrze i Konradzie Swinarskim, tylko o Teatrze Telewizji. Tak się jednak składa, że jedno z pierwszych telewizyjnych przedstawień, w którym pani zagrała, to „Żałosna i prawdziwa tragedia pana Ardena" w reżyserii Konrada Swinarskiego ze Starego Teatru.

Anna Polony: Rzeczywiście! A ja o tym zapomniałam. Może dlatego, że było to przeniesienie, a nie spektakl tworzony specjalnie dla telewizji w studiu, a może także dlatego, że rola w tej sztuce była pierwszą zagraną w przedstawieniu Konrada Swinarskiego, a spotkanie z nim stało się początkiem mojej fascynacji tym wielkim artystą i pełnym uroku człowiekiem. Tak więc pierwsze zetknięcie z kamerą telewizyjną zeszło na drugi plan, po czym uleciało z pamięci. Rola Zuzanny, w której zostałam obsadzona, była niewielka, ale atrakcyjna dzięki wielkiej balladzie, do której tekst napisała Agnieszka Osiecka. Jej fragmenty śpiewałam między poszczególnymi obrazami, na jakie podzielony był spektakl. To taki reżyserski zabieg w stylu teatru Brechta, którego Swinarski był jakiś czas asystentem, co zapewne wpłynęło na jego sposób myślenia. Próby i praca nad interpretacją tej ballady były tak wspaniałe, że o nich na pewno nigdy nie zapomnę.

Następne teatralno- -telewizyjne zdarzenie, także związane z Konradem Swinarskim i ze Starym Teatrem, to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9550

Wydanie: 9550

Zamów abonament