Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędny system egzaminacyjny

01 czerwca 2013 | Kraj | Artur Grabek
Niemal na każdym egzaminie pojawiają się błędy w zadaniach. Autorzy testów nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności
autor zdjęcia: Bogusław Florian Skok
źródło: Rzeczpospolita
Niemal na każdym egzaminie pojawiają się błędy w zadaniach. Autorzy testów nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności

Arkusze sprawdzające wiedzę powstają pod presją czasu, potrzebne są zmiany, które dadzą systemowi stabilność.

Polski system egzaminów zewnętrznych gwarantuje dwie rzeczy. To, że matura odbędzie się w maju, oraz to, że na którymś z egzaminów czy to szóstoklasisty, czy gimnazjalnym, czy maturze – pojawi się błąd.

Ten rok nie był wyjątkiem. Problemy zaczęły się już na maturze z fizyki, gdzie w jednym z zadań eksperci dopatrzyli się pytań o nieistniejące obiekty, wytykali też niepoprawnie skonstruowany szkic ewolucji Słońca. Centralna Komisja Egzaminacyjna broniła się, że treść zadania ma charakter hipotetyczny i dlatego nie kłóci się z ustaleniami astrofizyki, ponadto zadanie nie sprawdza wiedzy ucznia, ale to, czy umie odczytywać i analizować przedstawione informacje.

Nie ma winnego

Jednak już w przypadku matury z informatyki CKE musiała skapitulować – w arkuszu egzaminacyjnym na poziomie rozszerzonym pojawił się błąd, z którego Komisja nie mogła się wytłumaczyć. W związku z czym zadanie zostało unieważnione, a wszyscy zdający otrzymają za nie maksymalną ilość punktów. Podobnie było rok wcześniej w części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie mieli wybrać jedną fałszywą odpowiedź, tymczasem w teście pojawiły się aż dwie. CKE poddała się i zmieniła zasady punktowania. Do błędu się nie przyznała, twierdząc, że zamieszanie powstało przez to, jak zostało postawione pytanie do zadania i że była to nowość dla uczniów. Tymczasem pytanie zostało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9550

Wydanie: 9550

Zamów abonament