Nie z każdych klocków uda się zbudować zyski
Nietypowe inwestycje | Zabawa klockami Lego to od lat jedno z ulubionych zajęć dzieci. Miłośnikami lego są także dorośli. Ale im nie chodzi o rozrywkę, lecz o zarobek.
Bartosz Mszyca
Blisko 450 proc. zysku w ciągu sześciu lat. Tyle wynosi stopa zwrotu z inwestycji w zestaw klocków pod nazwą Ultimate Collector's Millennium Falcon. Zyskał on już miano prawdziwej legendy w świecie zabawek wyprodukowanych przez Lego.
Replika słynnego statku kosmicznego Sokół Millennium, za sterami którego siedział Han Solo – jeden z bohaterów kultowego filmu „Gwiezdne Wojny" – składa się aż z 5195 elementów (to drugi pod względem ilości klocków zestaw w historii firmy). Po złożeniu statek ma wymiary 84 cm na 57 cm na 21 cm.
Oficjalnie był sprzedawany w latach 2007–2009 r., ale ostatnie egzemplarze można było dostać jeszcze w czerwcu 2010 r. Cena detaliczna Sokoła wynosiła 499,99 dolarów. Obecnie na rynku aukcyjnym trzeba za niego zapłacić ponad 2,7 tys. dolarów. Od marcowego rekordu (2,9 tys. dolarów) cena nieco spadła, ale i tak robi wielkie wrażenie.
Co więcej, nie jest to jedyny przypadek tak dynamicznego wzrostu wartości klocków wyprodukowanych przez duńską firmę (o innych hitach piszemy poniżej).
Duży popyt, niska podaż
W dużej mierze wpływ na taką sytuację polityka firmy. Lego produkuje zazwyczaj kolejne zestawy w krótkich seriach. Zdarza się, że niektóre są dostępne w sprzedaży zaledwie rok czy dwa lata.
– Naszą grupą docelową są dzieci na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta