Jaki jest cel dopłat do kapitału w spółce z o.o.
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zobowiązywać wspólników do określonych dopłat zwiększających majątek firmy
Dopłaty są swoim charakterem prawnym w pewnym stopniu zbliżone do wkładów, czyli wpłat na udziały, bowiem – podobnie jak wpłaty na udziały – realnie powiększają majątek spółki. Jednak środków uzyskanych z dopłat nie przeznacza się na kapitał zakładowy, ale na zasilenie kapitału zapasowego, którego posiadanie przez spółkę, w przeciwieństwie do kapitału zakładowego, nie jest obligatoryjne.
Dopłaty mogą więc być rozpatrywane w kategorii przymusowej pożyczki przez wspólników udzielanej spółce. Mogą być wykorzystane przez spółkę do realizacji planowanych inwestycji, do sfinansowania bieżącej działalności, zwiększenia wiarygodności kredytowej lub na pokrycie strat, jakie mogą powstać w toku działalności spółki.
Niezbędna uchwała
Możliwość dokapitalizowania spółki za pomocą dopłat może być przewidziana w umowie spółki od samego początku, tj. od momentu jej założenia. Jeśli umowa spółki nie zawiera takiego zobowiązania, wspólnicy mogą zmienić ją w tym zakresie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta