Kluczowy jest cel przekazania
Jeśli dany towar nie spełnienia kryteriów uznania go za próbkę dla celów VAT, to nie ma to wpływu na kwalifikację poniesionych wydatków w CIT
Zmiana definicji próbek towarów w ustawie o VAT, która została wprowadzona od 1 kwietnia 2013 roku, powinna ułatwić przedsiębiorcom zastosowanie braku obowiązku naliczenia VAT przy ich przekazaniu. Choć fakt ten nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia podatku dochodowego, to warto zwrócić uwagę na powiązanie tej definicji z zasadami ogólnymi ustawy o CIT.
Tylko do konkretniej ustawy
Inaczej niż w ustawie o VAT, ustawa o CIT nie zawiera żadnych regulacji odnoszących się bezpośrednio do pojęcia próbek towarów. Nie ma oddzielnej definicji, nie ma też określonego specjalnego traktowania dla kosztów lub przychodów z nimi związanych.
Należy wskazać, że zakres stosowania definicji użytej w danej ustawie podatkowej (w tym przypadku ustawy o VAT) jest ograniczony do ustawy, w której jest ona zawarta lub też do aktów wykonawczych do tej konkretnej ustawy. Oznacza to, że niespełnienie ustawowych kryteriów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta