Praca na roli pozwoli uzyskać emeryturę
Brakujący do uzyskania świadczenia emerytalnego okres składkowy i nieskładkowy można uzupełnić, udowodniając wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia
Lata pracy na roli po ukończeniu 16. roku życia, przypadające przed 1 stycznia 1983 r., to tzw. okresy uzupełniające, które ZUS może uwzględnić w zakresie niezbędnym do uzyskania emerytury. Wlicza je tylko wtedy, gdy uzbierane okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od stażu wymaganego do przyznania świadczenia i tylko w takim wymiarze, jaki jest niezbędny do jego uzupełnienia.
Tak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Lata spędzone na roli są przy tym traktowane zwykle jak okresy składkowe (z zastrzeżeniem art. 56 ustawy emerytalnej).
Okresów tych nie uwzględnia się natomiast, jeśli ubezpieczony stara się o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 2006 r. (I UK 119/05).
Nie więcej niż raz
ZUS nie uwzględni okresu pracy w gospodarstwie rolnym, jeśli zaliczył go KRUS, ustalając prawo do emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 10 ust. 3 tej ustawy). Tym samym nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta