Kontynuacja działalności gospodarczej po zmarłym nie taka prosta
Nie jest możliwe dziedziczenie działalności gospodarczej rozumianej jako przejęcie i prowadzenie jej pod tą samą firmą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej spadkodawcy
Ewa Markowska-Lip Katarzyna Langowska
Kontynuacja działalności gospodarczej po zmarłym oznacza przede wszystkim prowadzenie działalności w tym samym zakresie, w oparciu o przedsiębiorstwo uprzednio prowadzone przez spadkodawcę. Aby kontynuować działalność gospodarczą, nie wystarcza nabycie w drodze działu spadku oraz ewentualnie od małżonka zmarłego, całości udziałów w przedsiębiorstwie.
Dodatkowo spadkobierca musi zarejestrować własną działalność gospodarczą na swoje nazwisko oraz dokonać wymaganych zgłoszeń. Jeśli spadkobierca będzie chciał prowadzić (kontynuować) działalność gospodarczą pod firmą składającą się z nazwiska spadkodawcy, będzie musiał dodatkowo uzyskać zgodę małżonka i dzieci spadkodawcy (art. 438 § 1 i § 2 k.c.).
Co z koncesjami
Z uwagi na to, że pozwolenia publicznoprawne co do zasady nie podlegają dziedziczeniu, następca prawny musi również samodzielnie uzyskać koncesje i inne pozwolenia niezbędne do kontynuowania prowadzonej dotychczas działalności. Po zarejestrowaniu działalności i przejęciu przedsiębiorstwa spadkodawcy, spadkobierca będzie mógł już na własny rachunek prowadzić działalność gospodarczą.
Zazwyczaj prowadzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta