Potrącenie z przychodu za wykonane zlecenie jak z pensji pracownika
Komornik może zabrać nawet 100 proc. przychodu otrzymanego za pracę na podstawie umowy cywilnej. Wyjątkiem są kontrakty stanowiące główne źródło utrzymania zleceniobiorcy
- Otrzymaliśmy zajęcie komornicze dotyczące zleceniobiorcy pracującego na podstawie umowy zawartej na rok. W jakiej wysokości należy przekazać potrącenie z jego przychodów? Czy należy mu zabrać pełne wynagrodzenie? – pyta czytelnik.
Nie jeśli można uznać, że umowa-zlecenie jest podstawowym źródłem przychodów zatrudnionego, która zapewnia mu utrzymanie.
Wynagrodzenie z umowy- -zlecenia co do zasady nie podlega ochronie przed potrąceniami. Do zleceniobiorców stosuje się bowiem przepisy kodeksu cywilnego, a nie kodeksu pracy. Nie ma więc ograniczeń w postaci kwot wolnych od potrąceń lub określonych granic zajęcia. Zasada ta obejmuje również umowy cywilne zawarte z własnymi pracownikami.
Stały dochód
Nie można jednak zabrać całego przychodu osiągniętego przez zleceniobiorcę, jeśli uzyskiwane przez niego wynagrodzenie ma charakter świadczenia powtarzającego się i jest wypłacane w stałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta