Wykup auta – na firmę czy prywatnie
Umowy leasingu często przewidują możliwość późniejszego zakupu rzeczy używanej przez korzystającego. Może ono nastąpić na cele prowadzonej przez niego działalności albo na cele osobiste. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy
Popularną od wielu lat formą finansowania zakupów samochodowych jest leasing. Istotą leasingu jest co prawda oddanie nabytej w tym celu rzeczy do używania (względnie używania i pobierania pożytków) leasingobiorcy, lecz najczęściej umowy leasingu przewidują także tzw. opcję wykupu. Korzystając z tej opcji leasingobiorcy mogą po zakończeniu umowy leasingu nabyć własność przedmiotu leasingu (najczęściej za niewielką część jego wartości).
Leasingobiorca ma wybór
Stronami umowy leasingu są finansujący (firma leasingowa) oraz korzystający. Korzystającymi mogą być, między innymi, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które umowę leasingu zawarły jako przedsiębiorcy (potocznie mówi się, że wzięły leasing „na firmę"). Osoby takie mają wybór, czy przedmiot leasingu wykupić na cele działalności gospodarczej (potocznie – wykupić przedmiot leasingu „na firmę"), czy na cele osobiste (potocznie – wykupić przedmiot leasingu „prywatnie").
Oba rodzaje wykupu mają swoje zalety i wady. Biorąc pod uwagę, że najczęściej przedmiotem leasingu są samochody, które na gruncie VAT nie uprawniają do pełnych odliczeń, zalety i wady obu rodzajów wykupu najlepiej jest przedstawić na przykładzie takiego właśnie samochodu (dalej nazywanego samochodem osobowym). >Patrz tabela 1 i 2.
Fiskus ma inne zdanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta