Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa tygodnie wolnego bez urlopu

02 lipca 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Nie zawsze podwładny musi korzystać z dni wypoczynku, żeby dłużej odpocząć od pracy. Jeśli szefowi na tym zależy, tak ułoży harmonogram, aby wcześniej zaplanować więcej godzin w firmie, a potem oddać za nie czas wolny

Planując nierównomiernie czas pracy i przewidując dla pracowników 2 tygodnie wolnego w harmonogramach, można ominąć konieczny przestój w firmie. Innym razem można w ten sposób pójść na rękę podwładnemu. Część zatrudnionych wydłuży sobie wypoczynek, kumulując z nim czas wolny za dodatkową pracę. Specjalne uprawnienia w tym zakresie przysługują w instytucjach kultury i urzędnikom, ale kodeks pracy również daje tu pewne możliwości.

Opcje do wyboru

Urlop wypoczynkowy to uprawnienie, z którego większość pracowników powinna korzystać z ochotą. Nie zawsze tak się jednak dzieje. Część zatrudnionych woli oszczędzać pulę dni wolnych, przeznaczając urlop na załatwienie niezbędnych formalności czy przeprowadzenie planowanych remontów. Zdarzają się również przypadki, gdy zatrudnieni odmawiają skorzystania z wolnego, licząc, że przy zmianie pracy zostanie on im zrekompensowany w formie ekwiwalentu.

Czasem jednak to firmie zależy, żeby pracownicy wzięli urlopy w tym samym terminie. W ten sposób mogą ograniczyć koszty działalności, co ma znaczenie zwłaszcza w okresach kryzysu. Załoga musi się jednak na to zgodzić. Zmuszenie pracownika do wykorzystania urlopu możliwe jest tylko w okresie wypowiedzenia.

Pozornie bez ruchu

Wydaje się, że to sytuacja bez wyjścia. W przypadku uporu pracowników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9576

Wydanie: 9576

Spis treści
Zamów abonament