Za zmiany w kodeksie zapłacą pracodawcy
Program kadrowy kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, ale bez niego firmom trudno będzie ogarnąć swoje obowiązki i nowe uprawnienia pracowników.
Jedna nowelizacja kodeksu pracy weszła już w życie 17 czerwca. Daje prawo do rocznego zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka, a także możliwość wymieniania się podczas opieki nad nowym członkiem rodziny czy obniżenia wymiaru czasu pracy o połowę i wspólnego z małżonkiem korzystania z nowego urlopu rodzicielskiego.
Duża firma odpowiada przed ZUS
– Po zmianach w kodeksie sprawny system kadrowy powinien umożliwiać zarejestrowanie nowej kategorii urlopu rodzicielskiego oraz okresu jego trwania wraz z możliwością łączenia go z pracą. To ma wpływ na algorytmy naliczające składki ZUS oraz wynagrodzenia pracownicze – mówi Katarzyna Kaganiec, dyrektor działu zarządzania produktami w firmie Sage. – Po wejściu w życie przepisów należy się spodziewać zmian w drukach ZUS oraz konieczności wprowadzania zmian w obszarze integracji z programem Płatnik.
Firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników same rozliczają wypłacane im zasiłki, w tym te związane z rodzicielstwem. Jakikolwiek błąd,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta