Organ podatkowy inaczej oszacuje dochód firmy
Nowe przepisy o cenach transferowych wprowadzają wiele zmian mających istotne znaczenie dla sposobu przeprowadzania kontroli. Regulują m.in. zasady określania wyników z transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi
Nowelizacja rozporządzenia o cenach transferowych (dalej: rozporządzenie) z 17 czerwca br. wprowadza wiele zmian mających istotne znaczenie dla sposobu przeprowadzania kontroli podatkowych w zakresie cen transferowych. Zmiany wejdą w życie 18 lipca br.
Reguluje ono m.in. sposób i tryb szacowania przez organy podatkowe dochodów wynikających z transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Jest więc swego rodzaju zbiorem zasad, którymi kierują się urzędnicy sprawdzający te transakcje w trakcie kontroli w zakresie cen transferowych. Jednocześnie wielu podatników zawierających transakcje wewnątrzgrupowe kieruje się regulacjami wskazanymi w przepisach rozporządzenia w celu ograniczenia swojego ryzyka podatkowego.
Wynik unijnych regulacji
Nowelizacja rozporządzenia jest w istotnej części odpowiedzią polskiego systemu podatkowego na dokonane w 2010 roku zmiany postanowień Wytycznych OECD w sprawie Cen Transferowych dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych oraz Administracji Podatkowych (dalej: Wytyczne OECD) oraz prac Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych – mówi Iwona Georgijew – partner w Zespole Cen Transferowych Deloitte.
Która metoda
Nowelizacja dotyczy m.in. zasad wyboru przez kontrolujących metody szacowania dochodu podatnika w transakcjach z podmiotami powiązanymi zgodnie z tzw. zasadą ceny rynkowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta