Gdy spółka otrzyma spadek
Spadkobiercą może być także osoba prawna. Zasadniczym warunkiem jest jednak, aby istniała ona w chwili śmierci testatora. Takie przysporzenie jest jej przychodem, który podlega przepisom o CIT
Prawo spadkowe przyjmuje, że co do zasady spadkobiercami są osoby fizyczne. Jednak możliwe są sytuacje, w których spadek trafia do innych podmiotów, np. do spółek, fundacji czy kościelnych osób prawnych. Przyszli spadkodawcy mogą bowiem za życia wskazać, że dorobek ich życia w całości albo w części trafi właśnie do takiego podmiotu.
Musi funkcjonować
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego odnoszącymi się do dziedziczenia, spadkobiercą może być zasadniczo osoba prawna, która istnieje w chwili otwarcia spadku, tj. w chwili śmierci spadkodawcy. Do osób prawnych zaliczamy m.in. spółki kapitałowe (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne), fundacje, szkoły wyższe czy kościelne osoby prawne (np. parafie).
Podmioty te mogą być spadkobiercami, jeżeli istnieją w chwili śmierci spadkodawcy. Kwestię tę rozstrzygają poszczególne przepisy regulujące powstanie danego podmiotu. Przykładowo, dla powstania spółki kapitałowej czy fundacji konieczne jest uzyskanie wpisu do KRS.
Spadkobiercą może również zostać fundacja, która wprawdzie nie istniała w chwili śmierci spadkodawcy, ale została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta