Ucieczka nie uratuje przed zwolnieniem
- Planowaliśmy zwolnić jednego pracownika. Podczas spotkania zaproponowaliśmy mu odejście za porozumieniem. Odmówił jego podpisania i szybko wyszedł z pomieszczenia. Nie mieliśmy okazji wręczyć mu wypowiedzenia, którego niepodpisany egzemplarz podczas całego spotkania leżał w aktówce koło biurka. Osoba upoważniona do reprezentowania pracodawcy była jednym z uczestników spotkania. Następnego dnia podwładny zadzwonił, że jest chory i dostarczył zwolnienie lekarskie. Co możemy zrobić w tej chwili? Czy wypowiedzenie należy wysłać pracownikowi pocztą?
Niestety, sytuacja przedstawiona przez czytelnika nie rysuje się korzystnie dla pracodawcy. Zatrudniony odmówił podpisania porozumienia. Miał do tego pełne prawo. Nie doszło natomiast do jednostronnego rozwiązania stosunku pracy. Sam zamiar pracodawcy czy nawet posiadanie przy sobie gotowego do wręczenia egzemplarza wypowiedzenia nie wystarczą. Stosunek pracy trwa nadal.
Dodatkowo pracownik przebywa teraz na zwolnieniu lekarskim. Można jedynie podejrzewać, że na raptowny rozwój jego choroby wpływ miała świadomość, że szef chce go wyłączyć z załogi. W takiej sytuacji podwładny podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem. Zgodnie z art. 41 k.p. nie można wypowiedzieć umowy podczas usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Dotyczy to także okresu choroby. Zupełnie niewskazane byłoby więc wysłanie wypowiedzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta