Przemilczany sprzeciw uznaje się za uwzględniony
Jeśli szef wymierzy pracownikowi karę, ten może złożyć odwołanie, wskazując, z jakich powodów nie zgadza się z tą decyzją. Aby utrzymać nałożoną sankcję, pracodawca musi wtedy dochować odpowiedniej procedury
Pracownik może złożyć sprzeciw dotyczący nałożonej na niego kary tylko w ciągu 7 dni od zawiadomienia go o sankcji. Jeśli naruszy ten termin, traci możliwość odwołania się. Termin ten nie ulega przywróceniu. Gdy podwładny wniesie sprzeciw po 7 dniach od otrzymania zawiadomienia o wymierzonej karze, pracodawca może go odrzucić, informując zatrudnionego, że jego prawo wygasło z upływem terminu.
Jeżeli jednak szef w zawiadomieniu o ukaraniu nie zamieścił informacji o prawie wniesienia sprzeciwu, nie może to umniejszyć uprawnień pracownika. Dlatego brak takiego sformułowania pozwala podwładnemu złożyć sprzeciw także w późniejszym czasie.
Ważna kolejność
Istotne jest także to, że wystąpienie pracownika do sądu z powództwem o uchylenie bezprawnie nałożonej kary porządkowej może nastąpić tylko wtedy, gdy zostanie wyczerpana droga postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta