Trudniej o unijne fundusze
Eurodeputowanym udało się znieść część restrykcji dotyczących wykorzystania unijnych funduszy w latach 2014–2020.
Korespondencja z Brukseli
Polska będzie największym beneficjentem unijnej polityki spójności w latach 2014–2020. Dostanie 72,9 mld euro w porównaniu z 67 mld euro w obecnym okresie budżetowym 2007–2013. Te prawie 6 mld euro więcej obiecanej sumy nie musi jednak oznaczać więcej inwestycji. Bo panująca w Europie atmosfera oszczędności zachęciła Brukselę do zaostrzenia zasad wydawania pieniędzy.
– Korzystanie z unijnych funduszy będzie bardziej wymagające, będzie wymagać przejścia na wyższy poziom umiejętności. Trzeba będzie bardzo dokładnie zaplanować inwestycje – mówi Jan Olbrycht, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej. Olbrycht jest sprawozdawcą rozporządzenia o Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego – to on rządzi zasadami finansowania inwestycji z funduszy strukturalnych. Dziś będzie przegłosowany na Komisji Rozwoju Regionalnego PE, a w październiku – razem z pozostałymi negocjowanymi jeszcze rozporządzeniami – ma być przyjęty na sesji plenarnej.
Parlament Europejski decyduje o zasadach wydawania pieniędzy na równych prawach z Radą UE, czyli unijnymi ministrami. I przez ostatnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta