Dokument CMR nie zawsze jest niezbędny
Posiadanie przez sprzedającego dowodu zapłaty w sytuacji, gdy umowa wskazuje, że kupujący płaci za towar dopiero po jego odebraniu w innym państwie członkowskim, może uzasadniać zastosowanie stawki zero proc. VAT. Nawet jeśli podatnik nie dysponuje podpisanym listem przewozowym
Wynika to z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 28 lutego 2013 r. (IBPP4/443-547/12/BP).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła spółka, która w ramach swojej działalności gospodarczej sprzedaje towary do innych krajów Unii Europejskiej. Do transakcji tych, będących wewnątrzwspólnotowymi dostawami towarów (WDT), spółka posiada następujący zestaw dokumentów: zamówienie handlowe od nabywcy, kopię faktury, kopię specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku podpisaną przez kierowcę odbierającego towar na zlecenie odbiorcy, otrzymane od przewoźnika (spedytora) podpisane przez odbiorcę dokumenty przewozowe (CMR) oraz dokument potwierdzający zapłatę za towar.
Spółka wskazała we wniosku, że zdarzają się jednak sytuacje, w których nie otrzymuje ona od przewoźnika (spedytora) dokumentów CMR potwierdzonych w miejscu dostarczenia towarów. Spółka wskazała także, że łączy ją z kontrahentem nabywającym towar umowa, zgodnie z którą kupujący dokonuje zapłaty za towar dopiero po jego odebraniu w innym kraju członkowskim.
Zdaniem spółki w sytuacji, w której co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta