Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy sąd odmówi powrotu na etat

15 lipca 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Terlikowska

Przegrany proces ze zwolnionym pracownikiem nie zawsze oznacza dla firmy konieczność przyjęcia go do pracy, nawet jeśli domagał się tego w pozwie

Małgorzata Terlikowska

- Pracodawca rozwiązał z podwładnym umowę o pracę na czas nieokreślony. Stało się to z końcem miesiąca, po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownik odwołał się do sądu, żądając przywrócenia na etat na tych samych warunkach. Uważa, że angaż rozwiązano z nim bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Szef obawia się powrotu tej osoby do firmy. Czy może się bronić? – pyta czytelnik.

Zazwyczaj pracownik niezadowolony z utraty pracy lub skrzywdzony decyzją pracodawcy odwołuje się do sądu pracy. Gdy rozwiązanie angażu nastąpiło z naruszeniem przepisów dotyczących wypowiadania umów o pracę lub wypowiedzenie było nieuzasadnione, podwładny może żądać przed sądem albo odszkodowania, albo przywrócenia do pracy. Tak wynika z art. 45 k.p. To sąd ocenia, czy rzeczywiście doszło do naruszenia prawa przy rozwiązaniu angażu lub czy zwolnieniu pracownika towarzyszyły nieuzasadnione, nieuprawnione okoliczności.

Na co liczyć

Ale to podwładny określa, jakiej rekompensaty oczekuje od firmy. Wskazuje, czy woli wrócić do pracy, czy dostać pieniądze. Sąd orzeka stosownie do żądań zwolnionego o odszkodowaniu lub przywróceniu do pracy, jeżeli umowa już się rozwiązała, lub o bezskuteczności wypowiedzenia, jeżeli angaż jeszcze trwa, bo nie upłynął okres wypowiedzenia.

Odszkodowanie może sięgać wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, ale nie może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9587

Wydanie: 9587

Spis treści
Zamów abonament