Faszyzm nie jest w Polsce problemem
- Państwo musi wyznaczyć granicę, od której pewne zachowania są nieakceptowalne – mówi szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz
Rz: Doszedł już pan gdzieś, idąc po białostockich skinów?
Bartłomiej Sienkiewicz: To banalne pytanie.
Ale nas odpowiedź na to banalne pytanie interesuje.
Osiągnąłem to, że udało się zmienić sposób postrzegania tego rodzaju przestępczość w Polsce. Teraz nikt nie może udawać, że nic złego się nie dzieje. Mamy problem z przemocą w środowiskach wywodzących się z ruchu kibolskiego i ekstremizmów różnej proweniencji. A jeśli chodzi o działania policyjne, to one trwają i będziemy mieć tego efekty.
Będą zatrzymania wśród skinheadów?
Jestem przekonany, że prędzej czy później tak. Nie tylko zresztą w Białymstoku. Działania policji będą przynosić skutki. To jest specyficzne środowisko przestępcze, w którym solidarność jest o wiele mocniejsza niż w przypadku zwykłych bandytów. Mamy do czynienia z ludźmi, którzy mają wewnętrzny kodeks, znacznie utrudniający pracę policji.
Czy walka z kibolami i skinheadami to jest najpoważniejszy problem przestępczości w Polsce?
Jest pewien stały poziom przestępczości w Polsce. Ale jest rzeczą niepokojącą nowe zjawisko: opanowywanie całych osiedli przez młodych ludzi ze skłonnością do przemocy, posługujących się jakąś formą ideologii – kibolstwem czy rasizmem.
Wcześniej w Krakowie nie było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta