Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W cenie metraże jak za Gierka

15 lipca 2013 | Ekonomia | Grażyna Błaszczak
Trzy pokoje na 70 mkw. mają nikłe szanse na znalezienie kupca. Na mniejszych metrażach klienci oczekują większej liczby pokoi  – mówią deweloperzy i zmieniają projekty budynków, które były planowane jakiś czas temu, a dziś wprowadzane są do sprzedaży.
źródło: Rzeczpospolita
Trzy pokoje na 70 mkw. mają nikłe szanse na znalezienie kupca. Na mniejszych metrażach klienci oczekują większej liczby pokoi – mówią deweloperzy i zmieniają projekty budynków, które były planowane jakiś czas temu, a dziś wprowadzane są do sprzedaży.

W ciągu trzech lat średnia wielkość nowych mieszkań spadła 
o blisko 20 mkw. Klienci nie chcą dwóch pokoi na 50 czy trzech na 70 mkw.

Małe metraże mieszkań, najchętniej 2-pokojowych, to gorący towar – mówią sami deweloperzy. Zdaniem doradców finansowych powody wyboru mieszkań jak z epoki gierkowskiej są dwa: strach kupujących przed nadmiernym zadłużaniem się na wiele lat w niepewnej sytuacji gospodarczej oraz niska zdolność kredytowa (za średnią miesięczną pensję w Warszawie można kupić niewiele ponad 0,5 mkw. lokalu).

Z ostatnich danych Domu Kredytowego Notus wynika, że czerwcu trzyosobowa rodzina o przeciętnych zarobkach (ok. 3,7 tys. zł brutto każde z rodziców) mogła otrzymać kredyt o ponad 7 tys. zł niższy niż miesiąc wcześniej. W sytuacji, gdy zdolność kredytowa spada, małe lokale, bez kuchni, z aneksem będą jeszcze bardziej popularne.

Nowe i małe

Marcin Płaziński z działu badań firmy Emmerson mówi, że w II kwartale br. deweloperzy w nowo rozpoczynanych inwestycjach kładą główny nacisk na mieszkania dwupokojowe. – Dla klientów to kompromis między funkcjonalnością a możliwościami finansowymi. Z tego też względu małe dwa pokoje sprzedają się najszybciej – podkreśla Marcin Płaziński. Dodaje, że powszechniejsze jest dziś zjawisko projektowania mniejszych mieszkań o danej liczbie pokoi niż przed kilkoma laty, gdyż klienci kupują liczbę pokoi, choć płacą za powierzchnię mieszkania.

– Twarda polityka kredytowa banków odbiła się na portfelach klientów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9587

Wydanie: 9587

Spis treści
Zamów abonament