Historie wojenne
Polska literatura popularna po latach przerwy ponownie odkrywa, że II wojna światowa to doskonały temat. Dowodem sukcesy powieści Zygmunta Miłoszewskiego i Elżbiety Cherezińskiej.
„Bezcenny" to największy bestseller tych wakacji. Zasłużenie. Zygmunt Miłoszewski, autor popularnych kryminałów o prokuratorze Szackim, w tej powieści osiągnął autentyczną biegłość konstruowania fabuły. Jak mówi sam pisarz, jest to powieść wysokobudżetowa, na której nakręcenie nie poważyłby się żaden polski producent. Akcja przenosi się z kontynentu na kontynent, trup ściele się gęsto, źli tropią dobrych i na odwrót. Mamy zamach terrorystyczny (i to na terenie Polski), spisek z udziałem służb specjalnych, wielką politykę (krajową i amerykańską), wielkie pieniądze, straszliwe zbrodnie, no i, rzecz jasna, II wojnę światową. To w niej początek mają wszystkie wątki.
Teoretycznie „Bezcenny" to powieść o poszukiwaniu zaginionego w czasie okupacji obrazu, „Młodzieńca" Rafaela, którego z polskich zbiorów wraz z dziesiątkami tysięcy innych dzieł sztuki ukradli Niemcy. Szczególne zasługi w tym złodziejskim dziele położył gubernator Hans Frank, stracony po wojnie za zbrodniczą działalność na terenie Polski. Wedle doskonale udokumentowanych wywodów Miłoszewskiego to prawdopodobnie on stoi za zniknięciem bezcennego obrazu. Kiedy polska dyplomacja i służby specjalne wpadają na jego trop, na polecenie premiera powstaje nieformalna grupa złożona z marszanda-erudyty, urzędniczki Ministerstwa Spraw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta