Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcoczechorusożydopolacy

31 sierpnia 2013 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

O pokładach absurdu, jakie tkwią w jądrze nacjonalistycznych stereotypów, miałem okazję się przekonać, poznając całkiem niedawno wyniki porównawczych badań genetycznych, jakie przeprowadzono na pewnej populacji Niemców i Polaków.

Otóż wbrew obiegowym poglądom okazało się, że mieszkańców obu brzegów Odry w sensie genetycznym prawie nic nie różni. Przeciętny genotyp mamy niemal identyczny.

Skąd zatem oczywiste różnice? Ano przyczyn należy szukać w procesie socjalizacyjnym, innym otoczeniu kulturowym, innej ścieżce edukacyjnej i innym języku. To te czynniki, a nie geny budują zarówno Niemców, jak  i Polaków. Paradoksalnie prawdę tę podkreśla à rebours fenomen (pamiętają go co bystrzejsi ze starszych roczników) istnienia w ramach tego samego narodu po obu stronach Łaby (mimo niewątpliwej tożsamości genetycznej) dwóch estetycznych i kulturowych wersji Niemca; typu „enerdowskiego" i „erefenowskiego".

Dodajmy, że ten pierwszy, okraszony specyficzną fryzurą (z przodu krótko, z tyłu długo, pod nosem wąsiska) był w czasach słusznie minionych w Polsce synonimem obciachu i złego gustu. Do dziś zresztą echa tej estetyki można jeszcze spotkać na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9627

Wydanie: 9627

Zamów abonament